Hellenurme vesiveski – ekskursioon ja leivategu

Jaapanist lendas kohale Eesti toidu suur austaja, preili Keiko. Tema peamine huviobjekt on Eesti leib – jaa, jaa, see sama toit, milleta ei lähe õigel eestlasel ükski toit alla.

“Ma kohe ei saa süüa, kui leiba on otsas. Ükski toit ei maitse ja kõht ei saa ka täis”, mäletan lapsepõlvevastlust vanaemaga.                                                                                                          “Leivasupi kõrvale Sa ikka leiba ei taha ju” naersin mina lapselikus rumaluses.                               “Leivasupi kõrvale muidugi mitte”, lausus vanaema ja kallistas mind.

Nii võtsime ühel ilusal oktoobri päeval kambakesi tee ette Tartumaal asuvasse Hellenurme vesiveskisse. Veski, muuseas, on ainuke ajalooline TÖÖTAV vesiveski. Mina olin sellest varem vaid juttude põhjal kuulnud, tuttav põllumees Toivo jahvatab seal aga aeg-ajalt oma vilja. Ja just tema jahvatatud viljast tegid tol päeval ekskursioonil olnud Valga kooliõpilased leiba.

Hellenurme vesiveskis sügis 2019

Kui leiva taigen oli kokku segatud, sai igaüks jupi, et vormida just enda meelele ja keelele paras kakk. Veskiemand Mae pani leivalabidaga igaühe meistriteose ahju ning läksime uudistama, mis imeloom see vesiveski siis on! Tegemist on tõelise uunikumiga, mille sünd ulatub 139 aasta tagusesse aega. Mööda nagisevaid treppe oli päris põnev üles ja alla kõndida – lauad vetrusid, seintes olid augud ning kõikjal valitses hämarus. Ma peaaegu kuulsin, et nurgataga krõbistas hiir. Pole ime, et veskiemand Mae aina kordas: “ei mingit jooksmist, hüppamist, tõuklemist”!

Hellenurme vesiveskis sügis 20192

Esmalt ronisime päris ülemisele korrusele ja piilusime allapoole, siis pani Mae veski tööle ja algas põnev seikus – kuidas teradest saab imepeen jahu, püül.  Põnev oli jälgida jahvatamise erinevaid etappe ning lõpuks proovida ka valmis jahu. Peab ütlema, et kui turbiin töötas ja protsess käis, oli natsa jube, kuidas selline hämar ja vana hoone võbises ja mürises. Tunne oli täitsa nagu “Krabati” raamatus.

Ringkäigu ajal saime teada, kust tuleb väljend “püksid sõeluvad püüli”, milline näeb välja päris ehtne mannamasin ja kui suur see veski turbiin ikkagi on. Ekskursioon oli tõeline tagasiminek “ennemuistsesse aega”. Kõigil jätkus tähelepanu kuulamiseks, vaatamiseks… kuni nurga tagant jalutas välja hall kass. No loomulikult olid kõik tema kallal kallistamas, silitamas ja hellitamas, nagu ta oleks ainus kass maailmas. No kuidas kassid seda ometi oskavad???

Õues ekskursioonil jalutades nägin ilusat hoonet paisjärve kaldal.                                                            “Kallis, vaata kui tore oleks seal elada!”, hüüdsin elevil olles.                                                                    “Vara veel”, kostis mu armsam, “see on nimelt vanadekodu”.                                                                   Jama, kõik ikkagi ei ole kuld, mis hiilgab 🙂

Hellenurme vesiveskis sügis 20193

Kui leivad olid ahjus valmis küpsenud, suundusime meiegi tagasi. Päris lahe oli süüa ahjusooja enda valmistatud leiba. Või sulas mööda leiba alla ja sina rebid sellest parajaid tükke. Muuseas, leib ei olnud üldse hapu, nagu minu lapsepõlve Toolse leib, mida ma kuidagi süüa ei jaksanud. Koorik oli pealt krõbe, sisu aga pehme. Ja ise nii soe!

Sellest johtuvalt tekkis meil kõigil õigustatud küsimus: miks me saame osta igast poest nisust valmistatud sooja saia, leiba saame aga ainult jahtunult kilepakendis? Miks kauplustes ei tule ahjust meie igiomast identiteeti – juuretisega küpsetatud leiba? 

Hellenurme vesiveskis sügis 20191

Kui kõhud olid sooja leiba ning morssi täis, hakkasid lapsed ennast lõunapiirile tagasi sättima. Sättisime ennast meiegi – veel viimased tänusõnad, kingituste üleandmised ja muidugi sõbrapilt, minu lemmik 🙂 

Kui tekkis huvi, siis veskiemand võtab teid hea meelega vastu!

 

Kui see, mida ma teen, meeldib teile, hakake fb-s minu lehe Maria Aleksandrovna jälgijaks! Sellega rõõmustate mind väga 🙂 Instagrammis on minu konto kyllusesarv ja youtube`s kanal Maria Aleksandrovna.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: