Gruusia köögist II (salatid ja taimsed lisandid) ning Gelati ja Motsameta kloostritest

Paar järgmist postitust pühendan imelisele Gruusia toidukultuurile ja vaatamisväärsustele Khuthaisi linna lähistel. Postituse alguses teen sissejuhatava ülevaate riigist, II osas kirjutan toidust ja III pooles vaatamisväärsustest.

Wizzair lendab Riiast otse (3,5 h) Gruusia Khuthaisi linna ja nii kaks korda nädalas. (hetkel ka väga soodsate hindadega). Paljud söögid on eestlastele tuttavad, kultuur ei ole liiga võõras, riik asub küllaltki lähedal ning hinnad on u 3 korda odavamad. Kellele soovitan: kõigile. Riik on sama kirev, kui turismiinfokeskuses rippunud maal Khuthaisi linnast!20180419_111347_b

Võõrasse kultuuri sisenemise eel tasub alati võtta tubli sõõm ettevalmistust. Kaukaasiast ei tasu otsida läänelikke hüvesid – kui Sulle meeldivad Sinu väljakujunenud standardid, siis enne uuri, kas ja kuidas neid on võimalik leida ka sihtkohariigis.

Erinevused:

  1. Mis keelt seal pruukida? Olukord on sarnane Eestile: vanem generatsioon räägib vene keelt ja noored inglise keeles. Kui juhtud oskama mõlemat, oled tõelises sõiduvees!
  2. Seal suitsetatakse 90% juhtudel söögikohtades. Kui Sulle ei sobi, siis: a) reisi soojal ajal, mil saab einestada terrassil, b) otsi netist/tripadvisorist/kohalikelt välja kohad, kus ei suitsetata, c) võta endale ööbimine koos söögitegemisvõimalusega.
  3. Juuakse musta teed ja kohvi. Kui Sul on muid tee eelistusi, võta kodunt kaasa oma lemmikud, väiksemates kohvikutes ja poodides ei pruugi neid leiduda.
  4. Tee endale selgeks kohalik rahvusköök ja selle populaarsus. Kui Sa juhtud mitte sööma sibulat, küüslauku ja koriandrit, siis ei tasuks olla see Sinu reisi sihtkohaks. Riigi suuruselt 2. linnas oli 2 McDonaldsi, aga kas see on söök, mida tasub tarbida?
  5. Liiklus on tihti äkiline ja emotsionaalne, samas etteaimatav ja omas rütmis kulgev.  Taksojuhid armastavad kihutada, et leida kiiresti uus klient. Nii võivad nad ka külavaheteedel 40s tsoonis kihutatakse 90ga. Samas mõnedes külades on liiklus vägagi loid. Linnades reguleerivad kiirust foorid ja tihti jalutavad ilma regulatsioonita  tänavatel jalakäijad suvalises kohas üle ning autojuht saab tuututades sõimu osaliseks. Võta kaasa lõdvestunud meel, tähelepanelikkus ja astu seiklustesse!
  6. Rahvas on vaene, aga äärmiselt sõbralik. Kui oled eksinud ja hädas, pakutakse Sulle tihti abi. Seda ka taksojuhtide poolt. Kui Sulle tundub see pealetükkiiv, siis mõista, et tööpuudus on suur ja tegemist on nende ainsa elatusvahendiga. Küsi neilt niisama nõu või kasuta parem võimalust ilma sisseistumistasuta üks kiire ring teha.

34

II Söögist

Gruusia köök on rikas ja väga mitmekülge. Vanade ja võimsate retseptide ligi on siginenud ka lääne lemmikuid – Caesari salat, pasta, Mcdonalds, seene püreesupp, aga siiski vaid suuremates asulates. Väiksemates linnades ja lausa külades laiutab kohalik köök.

Gruusia ehk georgia köögis kasutatakse palju kreeka pähkleid, baklažaani, koriandrit, sibulat, küüslauku, punast pipart, estragoni, granaatõuna. Siiski ei ole toidud vürtsikad, vaid pigem ürdised. Maitseid saab kastmetega teravamaks timmida.  

Süüakse palju liha: veise-, lamba-, sea- ja kanaliha.  Kaladest saab värskelt mägijõgedes elavat forelli, sterletit (tuura), poes müüakse külmutatult skumbriat. Juuakse peamiselt musta teed, kohvi, limonaadi, õlut, veine ja tšatšat ehk kohalikku puskarit.

Gruusia köögis leidub palju köögiviljaroogasid, nisujahutooteid ja lihatoite. See on maa, kus taimetoidud ja lihatoidud on võrdses headuses ja külastada võivad seda julgelt omnivoorid, veganid, taimetoitlased, paleotoitlased ja ka toortoitlased – see on jumalike toiduvariatsioonide maa!

Meie reis vältas 11 päeva ja selle aja jooksul jõudsime kogeda nii mõnegi põneva maitse. Eks osad road poevad rohkem hinge ja nii pühendasime neile enam aega ja ruumi oma kõhus. Ega ühel reisil ju jõuagi kõike, kui see pole just elukestev… Nii kirjutangi peamiselt oma kogemustest ja läbitud piirkonnast lähtuvalt, sekka ka viiteid teistelt autoritelt.

Kreeka pähklid on Gruusia köögi A ja O, neid leidub pea igas roas eelroast magustoiduni. Gruusia 1. klassi pähklid on heledad, mahedad, toitvad, need rikastavad roogasid ilma neile spetsiifilist maitset või tekstuuri andmata. “Mida heledamad, seda kvaliteetsemad” õpetas meile kokakursusel Naira. Eestis müüdavad pähklid on tunduvalt kibedamad.

 
Taimsed eelroad ja salatid

Nagu Armeenias, Montenegos ja Horvaatias, süüakse ka Gruusias väga palju köögivilja ja seda paljuski värskelt. Kõige tavalisem salat on ürdivaagen (greens/spring salad) ehk värsked köögiviljad taldrikul – petersell, talisibul, koriander, estragon, pipar ja redis lebavad ning ootavad, et Sa neisse hambad lööd. On hämmastav, et nii lihtne kandik ajab meid igal reisil pöördesse – me ahmime rohelist nagu ei varem. Ehk on selles süüdi turgutamist vajav reisikurnatus, uudsuse võlu või tõsiasi, et see ongi nii hea! Naudime seda kultuuri lihtsuse võlu enda mustritesse.

Lihtsuselt järgmine salat on tomati-kurgi salat, millele on lisatud mugulsibulat ja ürte. Vahel veiniäädikat või sidrunit.

Meie lemmik oli tomati-kurgi salat kreeka pähklitega. Sama salat, mis eelmine, aga kastmeks on purustatud kreeka pähklid. Vahel on salat vedelam, vahel kuivem.  “Appi, kui hea see on” õhkas mu õde, kui ma reisijärgsel päeval talle seda serveerisin. “Heaks teeb selle pähklites rikkalikult leiduv õli” vastasin. “Ja koriander” lisas ta, ümises unistavalt ja tõstis endale uue lusikatäie…

Marineeritud köögiviljad on populaarne lisand ja on ka põhjust. Vaagnad on täis mõnusaid maitseid, mis on kaunistatud kaunilt. Minu suurim üllataja oli vürtsikas roosa kapsas.24

Pkhali on hakitud ning küpsetatud köögiviljadest ja kreeka pähklitest pätsike. Seda võib teha kapsast, peedist, porgandist, meie sõime hooaja tõttu peamiselt spinatist. Köögivili tuleb keeta, hakkida peeneks või riivida, segada küüslaugu, purustatud kreeka pähklite ja veiniäädika ning vürtsidega. Viisakal sündmusel vormida pätsikesteks või lihtsalt lajatada taldrikule.

Baklažaanirullid täidetud kreeka pähklitega (Badrijani, Nigvziani Badrijani) Tegemist on suus sulava roaga, millele annavad aktsenti hapukad graanaatõunaseemned. Baklažaanid keeratakse pidulikul puhul rulli, aga kodustes tingimustes viskavad nad aga hoopis pikali ja peale ja vahele määritakse kreeka pähkli kreemi. Selle imelise kreemiga täidetakse ka piprakaunu.33

Ajapsandali on baklažaanihautis koos tomati, paprika, küüslugu, sibula, peterselli (ja kartuliga.) Meie kogesime korduvalt küll ilma viimaseta. Tegemist on ülimalt maitsva taimse hautisega liharoogade kõrvale või hoopis iseseisva toiduna. Koostisosad vahelduvad seoses regiooni, võimaluste ja traditsioonidega.20180418_194738

Lobio tähendab gruusia keeles uba. Netist lisaks uurides selgub, et rooga valmistatakse nii soojalt kui külmalt, mõningatel juhtudel ka lihaga. Meie puutusime kokku tõesti vaid külmade versioonidega. Keedetud oad segatakse küüslaugu, sibula kreeka pähklite ja ürtidega ning maitsestatakse vürtsidega. Tegemist on tõeliselt mõnusa, lihtsa, kuid väga toitva roaga.Khutaisi turul

 

III Kuhu minna Khuthaisi lähistel

Reisima minnes otsustasime, et sõidame võimalikult vähe ringi ja avastame Khuthaisi linna ümbrust. “Ma arvan, et kui lennuk maanduks Tartus, ei oleks mõtet esimese asjana tormata Saaremaale, vaid käia esmalt Varnjas ja Nuustakul” tegin ettepaneku ja mu kallim nõustus minuga.

Gruusia on vana ja väärika kristliku ajalooga riik. Juba 4. sajandil võeti mõnedel praeguse Gruusia aladel vastu ristiusk. Kuigi põhiseaduses on kirik riigist lahutatud mängib see igapäevaelus suurt rolli ja 80% rahvastikust on õigeusklikud. Selleks, et mõista Gruusia hinge võtsime oma esimeseks väljasõiduks kloostrid – Gelati ja Motsameta.

Oma reisil kasutasime 95% juhtudest maršutkasid, sest tahtsime reisida nagu kohalikud – tunda, kuidas tegelikult elatakse, mitte vaid näha turistipoolt.
Gruusias kehtib valuutana lari ja hinnad tuleb jagada u 3ga, et saada €. Maršutka sõit Gelati kloostrisse maksis 1 lari/in. Maršutka peal on nii kiri kui ka kloostri pilt, mille järgi ära tunda. Sõitsime mäe otsa (u 20 min). Gelati klooster on 11. sajandist Unesco kultuuripärandi nimistus olev rajatis, mis on tõeliselt tore. Panime Jumalaemale küünlad, nautisime ikoone ning võtsime ette jalgimatka Motsameta kloostrisse.(Teekonna inglisekeelne õpetus)25

On lummav kõndida mööda haljendavat mäekülge ja ajada kauguses kumavad mäetipud segamini pilvedega.

Mulle meeldisid võrdselt nii klooster kui ka jalgsimatk läbi metsa. “Ahh” hõiskasin vabastunult “just looduse, inimeste ja söögi pärast pärast ma siia juba nii ammu kippusin!”

Tee lookleb mäeküljelt alla läbi küla, nii et tee on mitmekesine ja tore. Keset kõige palavat hetke põrkasime kokku toidupoega, kust saime ka vajalikku karastust.

26

Järgmises osas kirjutan liharoogadest, kalast ja kastmetest ning mineraalveeprotseduuridest Tskaltubo linnas.

Kui see, mida ma teen, meeldib teile, hakake fb-s minu lehe Maria Aleksandrovna jälgijaks! Sellega rõõmustate mind väga 🙂 Instagrammis on minu konto kyllusesarv ja youtube`s kanal Maria Aleksandrovna.

Advertisements

2 comments

  1. Pingback: Phkali ehk taimne köögivilja amps Gruusia ja Eesti moodi | Küllusesarv

  2. Pingback: Gruusia köögist V (supid ja kastmed) ja elust külades | Küllusesarv

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: