Armeenia ja Tsaghkadzori suusakeskus

Oleme juba kolmandat hooaega suusamatkal mägedes. Kui varem oleme käinud Austrias ja Slovakkias, siis seekord tõi saatus meid Armeeniasse. Aga miks siia? Sest me ei olnud siin varem käinud, tahtsime kultuurielamust ja mis samuti oluline – siin on põnev ja odav samaaegselt. Ehk, kui ka teil meeldivad mäed, päike ja hea šašlõkk, siis on õige valik Armeenia!armeenia-fotokaamerast

Lendasime pealinna Jerevani. (Praegu on hea hinnaga piletid Riiast). Mu armsam oli tellinud meile taksojuhi vastu, kelle ta leidis neti teel ja kellega suhtles google translate vahendusel. Kui mugav on ikka tänapäeval elada! Taksosõit pealinnast mägikülla Tsahkadzori kestab 70 minuti ja sisaldab 60 km. Maksab see aga 25 €. Terve tee rääkis taksojuht põnevatest paikadest, mida tasuks sealkandis külastada. Loomulikult uurisime kohe kodustehtavate konjakite kohta ja soovisime minna kuumavee allikatesse suplema.

Tsaghkadzoris on toredad suusamäed – mitte küll nii suured ja laiaulatuslikud kui nt Austrias Mayerhoffeni Hintertux, aga samas piisavalt kõrgete nõlvadega, et seal paar päeva lustida. Hinnadki on palju mõistlikumad kui Euroopas – ühepäeva mäepilet maksab 24 €, sama palju maksab ka muuseas Kuutsemäel. Miinustena võiks välja tuua, et mäeliftid on aeglasemad ja taristu mäel ei ole nii hästi väljaarendatud kui tooraine lubaks.

Mädeges on õhk kõvasti kuivem kui sisemaal.armeeniaSuusamägedel on suusabaasid, kus saab mõnusalt lõõgastuda ja keha kinnitada ning teed ehk õlut päikese käes nautida. Kui Euroopa suusakuurortides juuakse puhkehetketel päikesevõtmise kõrvale enamasti õlut, siis siin juuakse teed ja konjakti – Ararati!

Mäe jalamil olev söögikoht on lihtne – pakutakse kolme suppi – borš, seljanka ning püreesupp, laialdaselt pitsasid, mõningaid salateid ja seasašõkki. Nii nagu mägedes ikka asuvad paremad ja parimad restoranid kõrgel mäetipus panoraamvaadetega. Kõik oleneb aga riigist ja mäest. Siinne söögikoht oli lihtsamate killast, aga siiski on põnev olla ülal 2500 peale ja nautida sooja sööki kummalistes kõrgustes. Armeenia taimetee on reeglina tüümianitee. Suur kann teed ja klaas konjakit päikeses maksab 4,9 €.

Tsaghkadzori küla ise on nagu lihtne väike külake kunagi – pesud ripuvad akna ja puuoksa vahele pandud nööril, poes müüakse lahtiselt kikerherneid, erinevaid riisisorte ja on võimalik kohapeal kohvi jahvatada. Paljud majad on müügis ja veel rohkem maju ja hotelle on jäänud pooleli ehitamisega. Aga siiski on kõik romantiline – olla nii särava päikese käes, et silmadel on valus. Valus on ka meie mõlema näonahk, sest päike on seal juba kõvasti tembutanud!
armeenia-fotokaamerast1

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: