Külas Spargli ja Rabarberi köögis

Tekkis mõnus mõte kiigata Tartu kohvikute Spargli ja Rabarberi köögipoolel, et kuidas ikka see maitsevõi nii roheliseks saab ja mida nad panevad selle imelise sinikarpide kastme sisse. Helistasin ja läksin uurima.

Kohvik Spargel asub maagilises Tartu Loomemajanduskeskuses Kalevi tänaval.

Spargli siia tartar2

Minu üllatuseks ja suureks heameeleks kasutatakse Sparglis ja selle tütarkohvikus Rabarber päris palju kodumaist ning suures osas ka mahedat köögivilja. Kollased ökoporgandid lisavad värvi päevapakkumisele, kõrvitsast aga valmib mahe ja mahlane püreesupp. Seenepasta männiriisikad saabuvad Valgamaa metsadest, kus usinad seenelised on viinud need kokkuostupunkti. On tore mõelda, et need on korjatud meie endi Eesti inimeste poolt. Kanepiseemnetega leiba tellitakse ülepäeviti Paadi pagarist. Kõige suurem üllataja oli seasüda, kes käib spetsiaalselt suitsukuuri saamas Otepää lihatööstuses, et peale seda seilata seljankasse. Kui stiilne!

Kohvik Rabarber asub Toome tenniseväljakute kõrval. Kaevusin sellessegi köögikunsti – õppisin hautama pirne punase veini ja vaniljesuhkruga, tomati-fenkolisuppi ja valmistama imetabast vahuveinikastet. Just neid, milleks ma sinna läksin. Oo, ma juba ootan, millal päike hakkab taas kõrgemalt käima ja toob tenniseharrastajad platsidele, et saaksin minna nende mängu nautima ja kõrvale võtta neid samu hõrgutisi!

Spargli siia tartar1

Eriline hea meel on mul ka suupistete valmistamise saladuse eest – mõelda siia tartar! See hõrk ja õrn koos kapparite, sibula ja õliga. Nauding oli temaga tutvuda sellise kandi pealt.

Spargli siia tartar

Kuigi tooraiane on mahe ja köögis on lahe, siis pakendimajanduses on mitmeti minna. Ma ei tea, paljudes söögikohtades sorteeritakse porgandikoored ja veinipudelid eraldi, aga jahmatav oli näha ja toota ise selliseid uskumatuid kooslusi prügimäele. Loodetavasti muutub ka söögikohtade mõttemaailm keskkonna suhtes jätkusuutlikumaks.

Põnev on siseneda kellegi teise loodud maailma – filosoofiasse ja meelelaadi. Näha toimimist ja rütmi, programmi, mille alusel töötatakse ning mida väärtustatakse.

Nii Spargli ja Rabarberi taga on lugu, kus alustav ettevõte valis oma nimeks taimed, kes järjekindla sitkusega ajavad kevadel oma võrseid, murra neid palju tahad. Nii kuulutavad ka nemad: tulime, jääda. Soovime neile siis pikka iga ja mingem selle tõestuseks sinna õhtusöögile!

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: