Kristus on üles tõusnud!

Tõesti on üles tõusnud!

Nii lausuvad tuhanded õnnelikud ortodoksid üksteisele peale 7 nädalat kestnud Suurt Paastu. See on aeg, mil vaadatakse isendasse, rahunetakse, püütakse olla parem ja andestada iseendale ja teistele. Suur paast algabki andeksandmise pühapäevaga, mil palutakse üksteise käest andeks ja lubatakse olla paremad. Iseenesest võib seda ka võrrelda uusaastaga, mis inimesed siiralt usuvad enda parandamisse ja uuenemisse.

Suur paast on aeg, mil loobutakse enda jaoks parimast, see on vaimne ja füüsiline pingutus, et puhastuda. Üldsõnaliselt: loobuda tuleb kõigest loomsest: liha, muna, piimatooted. Varasematel aegadel ka intiimsustest, tänapäeval olen kuulnud ka suitsetamist. Ahjaa, ka vein on lubatud vaid teatud laupäevadel.

Kui saab läbi suur endasse vaatamise ja puhastumise nädalad, pühitsetakse Kristuse ülestõusmist imelise Paasaliturgiaga, millele järgneb suur söömine ja rõõmujagamine.

Täidetud munad vürtsikiludega.

Mina kuulun juba viimased 8 aastat Tartu Pühade Aleksandrite kogudusse ja olen selle algusest osa võtnud koguduse elust, kord aktiivsemalt kord tagasihoidlikumalt.

Aleksandites algab Paasateenistus õhtul kell 11 ja kestab u kella kolmeni öösel. Siis koguneb kogudus ja koguduse sõbrad alumisse kirikusse, kus on kaetud uhke pidulaud, mida on ettevalmistatud päevi. Laual on ikka: kartul, kapsas, liha, kala… kuid ka alati laual olevad musta ploomi täidisega lihapallid, täidetud munad, singirullid juustuga, martsipani-kreemitort ja palju, palju muud.

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: