Kristus on üles tõusnud!

Tõesti on üles tõusnud!

Nii lausuvad tuhanded õnnelikud ortodoksid üksteisele peale 7 nädalat kestnud Suurt Paastu. See on aeg, mil vaadatakse isendasse, rahunetakse, püütakse olla parem ja andestada iseendale ja teistele. Suur paast algabki andeksandmise pühapäevaga, mil palutakse üksteise käest andeks ja lubatakse olla paremad. Iseenesest võib seda ka võrrelda uusaastaga, mis inimesed siiralt usuvad enda parandamisse ja uuenemisse.

Suur paast on aeg, mil loobutakse enda jaoks parimast, see on vaimne ja füüsiline pingutus, et puhastuda. Üldsõnaliselt: loobuda tuleb kõigest loomsest: liha, muna, piimatooted. Varasematel aegadel ka intiimsustest, tänapäeval olen kuulnud ka suitsetamist. Ahjaa, ka vein on lubatud vaid teatud laupäevadel.

Kui saab läbi suur endasse vaatamise ja puhastumise nädalad, pühitsetakse Kristuse ülestõusmist imelise Paasaliturgiaga, millele järgneb suur söömine ja rõõmujagamine.

Täidetud munad vürtsikiludega.

Mina kuulun juba viimased 8 aastat Tartu Pühade Aleksandrite kogudusse ja olen selle algusest osa võtnud koguduse elust, kord aktiivsemalt kord tagasihoidlikumalt.

Aleksandites algab Paasateenistus õhtul kell 11 ja kestab u kella kolmeni öösel. Siis koguneb kogudus ja koguduse sõbrad alumisse kirikusse, kus on kaetud uhke pidulaud, mida on ettevalmistatud päevi. Laual on ikka: kartul, kapsas, liha, kala… kuid ka alati laual olevad musta ploomi täidisega lihapallid, täidetud munad, singirullid juustuga, martsipani-kreemitort ja palju, palju muud.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: